۱۳۹۴ شهریور ۳۰, دوشنبه

زندگينامه مجاهد صديق محمد حيدريان ـ نادر


مجاهد خلق محمد حيدريان ـ نادر در 8دي 1389  به دنبال يك سال تاخير در معالجه و محاصره پزشكي در اشرف درگذشت.

مجاهد خلق محمد حيدريان نادر متولد 1324 در نطنز نزديك به 40سال سابقه سياسي و مبارزاتي داشت در انقلاب ضدسلطنتي يعني 1357 و تا زمان درگذشت به طور حرفه اي به مبارزه نقلابي با رژيم خميني اشتغال داشت.
نادر در سال 1358 كانديداي شوراي نطنز بود و در انتخابات بالاترين ميزان راي را آورد او در تظاهرات 30خرداد در ميدان فردوسي در تهران در اثر ضربات پاسداران مجروح و بيهوش گرديد.
در سال 1362 در يك جنگ و گريز با پاسداران از قرص سيانور استفاده كرده اما بخاطر تصادف پاسداران كه در تعقيب او بودند فرصت كوتاهي پيدا كرد و در منطقه ونك در خانه اي كه درب آن باز بود رساند و خود را مجاهد خلق معرفي كرد اهل خانه از او استقبال نموده و به سرعت به مداواي او پرداختند و او به طرز معجزه آسايي از مرگ نجات پيدا كرد اما در قسمت راست بدن حالت فلج پيدا كرد. و سپس مدتي در باغ يكي از دوستانش مخفي و بستري بود
نادر متقابلاً به منطقه مرزي و از آنجا به خارج رفت و در فرانسه پناهنده سياسي گرفت اما در سال 1365 همزمان با تاسيس ارتش آزاديبخش ملي ايران از فرانسه به عراق رفت.

مجاهد صديق محمد حيدريان در رشته هاي تئاتر و دكوراسيون و فيلمبرداري تخصص داشت. او فعاليت هنري خود را در دهه 40 با راهنمايي استاد مهرتاج آغاز كرده بود و در همان زمان دو تئاتر و دكلمه با مضمون مبارزاتي و عليه رژيم شاه در تالار فردوسي تهران به اجرا در آورد.
مجاهد شهيد محمد حيدري كه در سال 61 تيرباران شد و مجاهد شهيد محمد رفيعي از شهيدان فروغ جاويدان خويشاوندان اين مجاهد صديق بودند.
نادر در يكي از دست نوشته هايش مي نويسد: « سال 57 وقتي از طريق محمد رفيعي شنيدم تعدادي از زندانيان سياسي آزاد مي شوند و احتمالا برادر مسعود هم جز آنهاست زيباترين لباسم را پوشيدم و همراه محمد رفيعي به در زندان رفتيم. زماني كه برادر بيرون آمد با خود آهي كشيده و با خدا و مسعود عهد كردم كه تا جان در بدن دارم در ركابش باشم.»

نادر هنگامي كه در بستر بيماري بود چنين گفته بود: « نكته مهم اينه كه من كه الان چند تا بيماري دارم و زير فشار بيماري دائم براي مدت طولاني من را مي اندازد همواره روي يك نكته من تاكيد داشتم و اون اينه كه ما اومديم اينجا براي جنگ با رژيم ضدبشري خميني و اين جنگ را تا الان ادامه داديم و از الان به بعد هم با سخت ترين شرايط خودمان را آماده كرديم يعني اينطوري نيست كه رژيم حتي حمله هوايي و زميني هرجوري كه بخواهد در اشرف بكنه و دستش باز باشد و اين فكر را بايد از سرش دور بكنه  كه در اينصورت مي تونه اشرف را از بين ببره اشرف تك تك نيروهايش و مجاهدين و خصوصا خواهران و بعد هم ما با برادران تا آخرين قطره خونمان مي ايستيم و از خلقمان دفاع مي كنيم.»

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر